تفاوت رام چین و رام گلوبال چیست؟ پک چین و پک گلوبال چه تفاوتی‌ هایی باهم دارند؟

تفاوت رام چین و رام گلوبال چیست؟ پک چین و پک گلوبال چه تفاوتی‌ هایی باهم دارند؟

 تفاوت پک چین،پک گلوبال و پک هند؟ رام چین؟ رام گلوبال؟

همه و همه سوالاتی هستند که کاربران ممکن است در هنگام خرید گوشی هوشمند با آن‌ها مواجه شوند! با ما همراه باشید تا در مورد انواع و اقسام گوشی‌هایی که تولید می‌شوند صحبت کنیم و ببینیم فرق بین موارد گفته‌شده در کجا هست!
ماجرا از اینجا شروع می‌شود‌ که پک چین و پک گلوبال هردو در چین ساخته شده و بیشتر شامل گوشی‌ شیائومی و وان پلاس می‌شوند، در ابتدا بریم ببینیم که پک چین و گلوبال چه تفاوت‌های باهم دارند!

پک چین:

1. نوشته‌های روی جعبه گوشی چینی هستند.
2. دفترچه راهنمایی که همراه محصول ارائه‌شده به زبان چینی نوشته‌شده است.
3. آداپتور (شارژر) که همراه محصول در دسترس کاربران قرار می‌گیرد نیز مخصوص کشور چین بوده و برای استفاده از آن در ایران باید از تبدیل استفاده کنید.

اما چیزی که ممکن است که باعث تردید کاربران نسبت به خرید گوشی‌های پک چین می‌شود قیمت آن است. در بازار چین به دلیل رقابت تنگاتنگ بین برند‌های موجود در بازار، اکثر برندهای نام برده شده سعی می‌کنند تا این گوشی‌ها را با همان مشخصات اما باقیمت پایین‌تر عرضه کنند و فضا رقابتی‌تر کنند تا بتوانند توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کنند.

گوشی پک چین و اما نوبت می‌رسد به

پک گلوبال:

1. نوشته‌های روی جعبه گوشی به زبان انگلیسی هستند.
2. دفترچه راهنمایی که همراه محصول ارائه‌شده نیز به زبان انگلیسی نوشته‌شده است.
3. آداپتور (شارژر) که همراه محصول عرضه می‌شود معمولاً به‌صورت دوشاخه است که برای استفاده از آن دیگر نیازی به تبدیل نیست.
4. طبق قوانین اتحادیه اروپا باید روی جعبه لوگوی CE اروپا و یا WEEE حک شده باشد.

گوشی پک گلوبال
اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود چرا که گوشی‌های هستند که تحت عنوان پک هند نیز در بازار عرضه می‌شوند

پک هند:

1. بر روی جعبه محصول با فونت بزرگ نوشته (NO.1) که به معنای آن است که شیائومی پرفروش‌ترین برند در هند است.
2. در پشت جعبه نیز با فونت بزرگ درج‌شده MADE IN INDIA.
3. در جعبه این گوشی‌ها نیز یک عدد آداپتور مخصوص کشور هند قرار دارد که در این نیز قابل‌استفاده است.
گوشی‌های پک هند ازنظر قیمت تفاوت چندانی با گوشی‌های پک گلوبال ندارند.

گوشی پک هند

اما واقعاً تفاوت بین گوشی‌های پک چین و پک گلوبال به هیمن جا ختم می‌شود و تفاوتشان توی جعبه، شارژر و زبان دفترچه راهنماست؟؟؟ خیر این تفاوت‌ها ادامه دارد و به همین‌جا ختم نمی‌شود.
گوشی‌هایی که پک چین هستند، رام چینی دارند؛ ازاینجا به بعد باهم بررسی می‌کنیم تا ببینیم فرق بین رام چین و گلوبال در چیست!؟

رام چین:

1. از زبان فارسی در منو و کیبورد پشتیبانی نمی‌کند.
2. نرم‌افزارهای گوگل به‌صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب نیستند.
3. دارای برخی نرم افزار های چینی پرکاربرد است که قابل حذف می‌باشد.
برای تشخیص رام چین می‌توانید کلمه CN نوشته شده در قسمت نسخه MIUI توجه کنید که نشان دهنده رام چینی می‌باشد.

مشکلاتی که تا به اینجا گفته شد به‌نوعی قابل‌حل هستند و دردسرساز نیستند برای مثال شما می‌توانید با نصب نرم‌افزارهای کیبورد که انواع مختلف آن در پلی استور، بازار و … قابل دانلود هست استفاده کنید و از زبان فارسی بهره ببرید، البته باید قید منو فارسی را کاملاً بزنید. همچنین نرم‌افزارهای گوگل به دلیل قوانین موجود در چین مانند فیلتر بودن گوگل، به‌صورت پیش‌فرض بر روی این گوشی‌ها نصب نمی‌شود اما شما می‌توانید آن‌ها را نصب کنید و از سرویس‌های گوگل استفاده کنید درواقع مشکلاتی را که شرکت هوآوی امروزه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند را نخواهید داشت.

رام چین

رام گلوبال:

1. از زبان فارسی در منو و کیبورد پشتیبانی می‌کند.
2. نرم‌افزارهای گوگل به‌صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب است.
3. رام گلوبال دارای تبلغات پاپ آپ است که میتوان آن ها را غیر فعال کرد.
برای تشخیص رام گلوبال می‌توانید به دو کلمه MI یا EU نوشته شده در قسمت نسخه MIUI توجه کنید که نشان دهنده رام گلوبال می‌باشد.

رام گلوبال

موضوع اصلی اینجاست که یکسری از واردکننده‌های غیرمعتبر؛ گوشی‌های رام چین را که قیمت ارزان‌تری دارند را خریداری می‌کنند و رام چین را آن به رام گلوبال تغییر می‌دهند خب حالا مشکل کجاست؟

مشکل اینجاست که گوشی‌های پک چینی‌ که رام گلوبال بر روی‌شان نصب‌شده است احتمال دارد که از رام‌های غیررسمی استفاده‌شده باشد و مشکلاتی نظیر کند شدن گوشی‌ هوشمند، دریافت نکردن آپدیت و … را به وجود آورد حتی ممکن است گاهی آپدیت دریافت کنید و بعد نصب آن گوشی‌تان دیگر روشن نشود. همچنین در مورد پشتیبانی نکردن از 4.5G در بعضی مناطق نیز گزارش‌هایی دریافت شده که بی‌تفاوت نمی‌توان از آن گذر کرد. درمجموع اگر جزء آن دسته از افراد هستید که خیلی اهل تکنولوژی نیستید و به‌صورت معمولی از آن استفاده می‌کنید توصیه ما به شما این است که گوشی پک گلوبال و رام گلوبال خریداری کنید. البته ناگفته نماند که پک چین، رام گلوبال در صورتی اذیت کننده نخواهد بود که از یک فروشگاه و یا شرکت معتبر خریداری شده باشد تا این اطمینان حاصل شود که از رام رسمی بر روی آن استفاده‌شده است.

اما نکته مثبتی که گوشی‌‎های پک چین و رام چین‌دارند آن است که به خاطر فضا رقابتی موجود در بازار چین؛ این گوشی‌ها بعضاً با مشخصات سخت‌افزاری بهتری عرضه می‌شوند که یک کهن مثبت به‌حساب می‌آید. برای مثال شرکت شیائومی ممکن است یک گوشی را در دو نسخه رم 4 و رم 6 عرضه کند که رم چین معمولاً مختص کشور چین است تا بتواند توجه مخاطبان بیشتری را به خود جلب کند. بنابراین اگر جزء کاربران حرفه‌ای هستید و مشخصات سخت‌افزاری اهمیت زیادی برایتان دارد و  قید منو فارسی و غیره رو  می توانید بزنید خرید گوشی‌های پک چین، رام چین را به شما توصیه می‌کنیم اما برای کاربران معمولی این دسته از گوشی‌ها را پیشنهاد نمی‌کنیم.

همه آن چیز که باید در مورد پک چین! رام چین! پک گلوبال! رام گلوبال! پک هند! بدانید در اینجا گفته شد. بنابراین شما می‌توانید با آگاهی کامل یک انتخاب مناسب داشته باشید. با توجه به نکات گفته‌شده در متن بالا بنظر شما کدام پک و رام ارزش خرید دارد؟

به این مطلب امتیاز دهید 👇
[تعداد: 2   میانگین: 4/5]

دیدگاهتان را بنویسید