سرگرمی

نگاهی به بلند ترین آسمان خراش های دنیا

امروزه در دنیا به دلیل گسترش شهرها و کمبود زمین، سازه ها بیشتر از نظر عمودی رشد می کنند و کشور های مختلف برای بدست آوردن رکورد بلندترین سازه ها با هم رقابت می کنند. این کار جدا از ثبت رکورد، از نظر توریستی نیز فوایدی دارد و باعث جذب گردشگران زیادی می شود. با پیشرفت های فراوان در زمینه عمران و معماری دستیابی به این رکورد دور از دسترس نیست و کشور های آسیایی چه خاورمیانه و چه خاور دور، به دنبال سرقت این رکورد از یکدیگر هستند. حال ما قصد داریم گزارشی از بلند ترین آسمان خراش های دنیا به شما ارائه دهیم.

11- مرکز مالی جهانی شانگهای / چین / ارتفاع: 492 متر

این برج به مرکز تجارت جهانی شانگهای نیز مشهور است و در بازه زمانی سال 1997 تا 2008 ساخته شده است. این برج در سال 2009 بلندترین برج در کشور چین شناخته می شد و 101 طبقه دارد که 3 طبقه آن در زیر زمین می باشد. در قسمت بالای این برج یک فضای خالی دیده می شود که معماران، دلیل آن را کاهش فشار باد بر روی برج اعلام کرده اند. از این برج به عنوان هتل، مرکز خرید و موزه استفاده می شود.

10- برج تایپه 101 / تایوان / ارتفاع: 509 متر

این برج به مرکز مالی تایپه نیز معروف بوده و ساخت آن از سال 1999 تا 2004 به طول انجامیده است. این برج نیز مانند قبلی 101 طبقه دارد ولی 5 طبقه آن زیر زمین می باشد. این برج بزرگ ترین سازه مسکونی دنیا بوده که در یک منطقه زلزله خیز ساخته شده است. این کشور از نظر آب و هوایی بسیار نا آرام بوده و سرعت بعضی از طوفان های آن تا بیش از 250 کیلومتر در ساعت می باشد و این موضوع در حالی است که در این منطقه در سال در حدود 200 بار زلزله می آید و به نحوی دیگر این برج نماد مقاومت می باشد.

9- برج چاینا زون / چین / ارتفاع: 515 متر

این آسمان خراش در حال ساخت بوده و در منطقه تجاری و مرکزی شهر پکن است. مهندسان از ماه سپتامبر سال 2011 شروع به ساخت این آسمان خراش کرده اند و پیش بینی ها حکایت از آن دارد که این برج تا 5 سال دیگر آماده بهره برداری کامل می شود. اما جالب است بدانید که از 60 طبقه این برج به عنوان دفاتر، 20 طبقه آن به عنوان منازل مسکونی فوق العاده و از 20 طبقه دیگر آن به عنوان هتل استفاده خواهد شد.

8- مرکز مالی CTF تیانجین / چین / ارتفاع: 530 متر

ساخت و ساز این برج که در شهر تیانجین و در کشور چین قرار دارد از سال 2013 شروع شده و تا اواخر سال 2018 به طول می انجامد و بعد از پایان، تبدیل به دومین برج بلند در شهر تیانجین خواهد شد. این سازه 101 طبقه خواهد داشت که 4 تای آن در زیر زمین می باشد.

7- مرکز مالی CTF گوانژو / چین / ارتفاع: 530 متر

این برج در شهر گوانژو قرار داشته و اولین برج در این شهر و سومین برج در چین و هفتمین برج در جهان، از نظر ارتفاع می باشد. این برج دارای 111 طبقه بوده که پنج تای آن در زیر زمین می باشد و به عنوان منزل مسکونی، مرکز تجاری و هتل کاربرد دارد. ساخت و ساز این سازه از سال 2009 شروع و در سال 2016 پایان یافته است. جالب است بدانید که سریع ترین آسانسور های جهان در این برج قرار دارند که سرعت آن ها چیزی در حدود 20 متر بر ثانیه می باشد.

6- مرکز تجارت جهانی یک (One World) / آمریکا / ارتفاع: 541 متر

این سازه، بلندترین در نیم کره غربی می باشد و همچنین ششمین برج بلند در دنیا. این برج در شهر نیویورک و در منطقه منهتن قرار دارد. ساخت و ساز این برج در حدود 7 سال به طول انجامید و چیزی در حدود 3.9 میلیارد دلار ارزش دارد.

5- برج جهانی لوته (Lotte) / کره جنوبی / ارتفاع: 554.5 متر

این برج نیز در قسمت شرقی قاره آسیا قرار دارد و در ماه مارس سال 2016 به بهره برداری رسید. این برج 123 طبقه دارد که 6 تا از آن ها در زیر زمین می باشد. از 25 طبقه این سازه به عنوان هتل، 33 طبقه به عنوان دفاتر، 29 طبقه به عنوان منزل مسکونی و مابقی به عنوان مرکز تجاری استفاده می شود.

4- مرکز مالی بین المللی پینگ آن / چین / ارتفاع: 555 متر

این سازه در شهر شنزن قرار داشته و در سال 2017 به بهره برداری رسیده است. مالک این سازه یک شرکت بیمه چینی می باشد. این برج در سال 2015، دومین برج بلند در چین بود که در همین راستا مالکان این برج تصمیم گرفتند تا با نصب یک آنتن 60 متری، این برج را تبدیل به بلند ترین برج چین کنند که به دلیل اختلال در مسیر پرواز ها، این آنتن نصب نگردید.

3- برج ساعت مکه / عربستان / ارتفاع: 601 متر

نام دیگر این سازه ابراج البیت بوده و در شهر مکه قرار  دارد. ساعت روی این برج، بزرگترین ساعت در جهان می باشد. ارزش این برج در حدود 15 میلیارد دلار بوده و ارزشمنترین سازه در جهان می باشد.

2- برج شانگهای / چین / ارتفاع: 632 متر

این برج، بلند ترین سازه در کشور چین می باشد که ساخت آن از سال 2008 شروع و تا سال 2014 به طول انجامید. این آسمان خراش 121 داشته و کاربری آن اداری و تجاری است. این برج به شکل 9 ساختمان استوانه ای به یکدیگر متصل هستند. این برج مجموعه ای از هتل، مرکز خرید و پارکینگ می باشد.

1- برج خلیفه / امارات / ارتفاع: 828 متر

بلند ترین برج جهان که در کشور امارات قرار دارد در سال 2010 به بهره برداری رسید و مدت زمان ساخت آن 6 سال بود. این آسمان خراش توسط دولت امارات ساخته شده است و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. مجموعه ای از هتل ها، دریاچه مصنوعی، مراکز خرید و منازل مسکونی در این برج قرار دارند.

به این مطلب امتیاز دهید 👇
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

ارسال پاسخ